تله موفقیت

Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape
  • آواتار کاربرآرزو محمدزادگان
  • 27 آذر, 1400
  • 0 Comments
  • 3 Secs Read

تله موفقیت

تله موفقیت

تله موفقیت چیست ؟ به نظر شما چرا بعضی از ما به کاری که بهش علاقه نداریم، ادامه میدیم ؟ راه حل فرار از این تله چیه ؟

کتاب “تله موفقیت” توضیح میدهد، که چرا بعضی از افراد با استعداد و سختکوش علیرغم اینکه با استعدادند و توی کارشون موفقند این احساس رو دارن که توی شغلشون به دام افتادهاند. همچنین این کتاب راه حل هایی برای فرار از این تله و دستیابی به فرصتهای دیگه ارائه میده.

ما در این مقاله به بررسی این کتاب و این روش ها میپردازیم .

مقدمه

شغل خوب وحقوق بالا عالی به نظر میرسه. اما هیچکدوم از این موارد که ما به عنوان موفقیت میشناسم، باعث خوشبختی ما نمیشن. ترس از تغییر، یکی از دلایلیه که حتی افرادی که توی شغلشون موفق نیستن، باز هم به شغلشون ادامه میدن. این به معنی انتخاب عدم اطمینان و رشد به جای توهم امنیته.

اما این مسیری نیست که برای زندگی بزرگتر، بهترو پر از شادی مناسب باشه. شادی برای افرادی که نمی توانند تفکر مثبت را تحمل کنن  به دست نمیاید. موفقیت بلندمدت به معنای یافتن رفتارهای بلندمدت است. که موفقیت را به ارمغان می آورد. اگر می خواهید زندگی خود را تغییر دهید، باید خود را تغییر دهید.

پروفسور مایکل ماینلی، الدرمن و کلانتر شهر لندن: فرصتی برای تأمل در مورد اینکه چگونه همه ما می‌توانیم با هم همکاری کنیم. تا آینده‌ای بهتر را در زمانی بی‌ثبات، نامطمئن و پیچیده فراهم کنیم نیاز است .

پروفسور ویرجینیا موری رئیس کاهش خطر بلایا جهانی و بهداشت عمومی انگلستان :موفقیت و خوشبختی یک چیز نیستند. با وجود این، بسیاری از افراد در مشاغل سطحی موفق اما عمیقاً ناکامل میمانند.

 اکثر ما تا به حال نگران این بوده ایم که آیا در کار خوشحال هستیم یا خیر، رویکردی بسیارعملی برای فرار از تله موفقیت و داشتن یک زندگی شادتر و با رضایت بیشتر تغییر نگرش در خودمان است. پروفسور Geraint Rees FMedSci رئیس دانشکده علوم زیستی : در زمان عدم قطعیت بالا، ما باید در نحوه رویکرد خود به زندگی و حرفه خود تجدید نظر کنیم.

چند سوال اساسی:

 شما کی هستید؟ برای چه چیزی ارزش قائلید؟ چه چیزی را می خواهید؟ و چه چیزی را دوست دارید؟ پاسخ به این سؤالات و شکستن عادات فکری و رفتاری، آزادی و آگاهی ایجاد می کند. شما به چیزی فراتر از ترس از تغییر یا اعتیاد به هدف نیاز دارید .

افراد سختکوش و موفق به راحتی به موقعیت های بالای شغلی میرسن اما آیا احساس خوشحالی هم میکنند ؟

در دنیای امروزی گیر افتادن توی شغلی که به اون علاقه نداریم بسیار متداول شده . یک پژوهش نشون داد که افراد داشتن شغل ثابت رو به عنوان دومین عامل مضر برای سلامتیشون تلقی میکنن . تنها عاملی که رتبه ی یک رو داشت بیماری بود .

 

به نظر میرسه که افراد سختکوش و موفق به راحتی به موقعیت های بالای شغلی میرسن. اما این نوع موفقیت هم مشکلات خاص خودشو داره. باید دید که انتظاراته شما با این دستآورد ها برآورده میشن یا نه . پزشکا نیز این احساست رو تجربه میکنن . همه تصور میکنن که اونا کارشون رو به خوبی انجام میدن. و از شرایطشون راضین . سوال پرسیدن در مورد حس خوشحالی این افراد هم به حساب عدم قدر دانی از اونا به حساب میاد .

نیازی به ذکر این نکته نیست که افراد سخت کوش در معرض خطر بالای فرسودگی شغلی قرار دارند. اما شما چطوری میتونید این مشکل رو حل کنید. و خودتون رو از اون رها کنید ؟ قدم اول برای این کار تغییر نگرشه .

بیایید باهم چند مورد تله موفقیت رو بررسی کنیم :

یکی از تله های موفقیت عادتهای منفی هستن. عادت یکی از مهمترین اجزای زندگی ما هستند که مارو کنترل می کنند . جهت و سمت و سوی زندگی ما رو بدون اینکه خودمون متوجه بشیم ، عادت ها تعیین میکنند . کاری که ما باید انجام بدیم تا توی تله ی عادت ها نیافتیم اینه که بررسی کنیم. و عادت های خوب و بدمون رو شناسایی کنیم. و از شر عادت های بدمون خلاص شیم .

بیشتر بدانید : قدرت عادت

یکی دیگه ازین دام ها درگیر شدن با لذت های فوریه .به عنوان مثال همه ما میدونیم که خوردن نوشابه خیلی ضرر داره. همچنین میدونیم که خوردن سیب بسیار مفیده. و باعث میشه که ما سلامتی بیشتری داشته باشیم . اما با وجو این هم ما همچنان نوشابه رو ترجیح میدیم . این یک نمونه واضح از تله ی لذت های فوری بود .

لذت های فوری یعنی لذت هایی که در لحظه ای که انجامشون میدیم یک لذت زودگذر به ما میدن . اما اگه ما بخوایم که موفق بشیم نباید توی دام این تله گیر . موفقیت در پی لذت های فوری به دست نمیاد. و کسی که دنبال رسیدن به هدف و موفقیته باید دنبال لذت هایی باشه که بعد از یک مدت کار و تلاش به دست میاد.

تله ی موفقیت بعدی اینه که اکثرا می خوان بدون اینکه خودشون تغییر کنن، زندگیشون تغییر کنه.ام واقعا اینطور نیست و چنین چیزی امکان پذیر نیست . ما تا خودمون تغییر نکنیم و طرز فکرمون رو تغییر ندیم ، زندگیمون هیچ تغییری نمیکنه .

منطقه ی امن

یکی دیگه از این تله ها ، نقطه ی امنه . منطقه ی امن جاییه که ما دوس داریم همیشه توی اون بمونیم و در آرامش باشیم. حاض نیستیم ریسکی رو بپذیریم که مبادا اون آرامشمون از بین بره . اما این درست نیست . موندن توی یک نقطه از زندگی باعث درجا زدن میشه و مانعه پیشرفته . اگه این حس رو دارید که زندگیتون سرشار از آرامش شده و هیچ دغدغه ای ندارید، شما در تله منطقه آسایش گرفتار شدید .​

 

تردید در تصمیم گیری وتنبلی

یکی دیگه از مهمترین تله های موفقیت ، تردید در تصمیم گیریه. اون چیزی که ما بهش نیاز داریم مدیریت بحران نیست . بلکه مدیریت ابهام چیزیه که بهش نیاز داریم. اگه شما هم توی زندگی روزمره تون دچار تردید و ابهام در تصمیم گیری میشید ، دچار این تله شده اید . طبق آمار ها یکی از مهمترین عوامل شکست همین تردید در تصمیم گیریه. انسان موفق کسیه که هستن که بررسی های لازم رو انجام میده و بعد سریعا تصمیمش رو میگیره و به تصمیمی که گرفته پایبند می مونه.

یک تله ی موفقیت دیگه ای ممکنه برای شما خیلی آشنا باشه، تنبلی و احمال کاریه . احمال کاری و تنبلی میتونن دلایل بسیار زیادی داشته باشن. مثلا یکی ازاین دلایل میتونه ترس از شکست باشه. یه دلیل دیگه میتونه کمالگرایی باشه. بسیاری از افراد منتظرن تا همه اطلاعات لازم رو توی اون زمینه پیدا کنن وبعد تازه اون کارو شروع کنن. یکی از اشتباهات بسیار بزرگ و رایجه.

توجه بیش از حد به جزییات

تله موفقیت بعدی توجه بیش از حد به جزئیاته. خیلی خوبه که ما به جزئیات هم توجه داشته باشیم اما توجه بیش از حد به جزئیات مضره. باید لیست کل کارهایی که برای رسیدن به هدفمون لازم داریم رو یادداشت کنیم. اما مراقب این باشیم که بیش از حد درگیر جزییات نشیم.

رها شدن از تله موفقیت نیازمند تغییر طرز فکره

ما انسان ها همواره نمی تونیم  با یه طرز تفکر و یه نوع از اعتقادات زندگی خودمون رو پیش ببریم. و توقع رسیدن به موفقیت رو داشته باشیم. بعضی از باورها میتونن در زمانی برای انسان برنده باشن و توی موقعیت و زمانی دیگه مانع  پیشرفت باشن. بعضی از باورها و نگرش ها به طور کلی منفی اند.  و به عنوان فکری غلط می تونن به انسان در مسیر موفقیت ضربات جبران ناپذیری بزنن.

از این رو تغییر دادن نگرش ها و باورهامون برای رسیدن به موفقیت توی زندگی یک ضرورت به شمار میره. گاهی افراد موفق تا حد نگران کننده ای به اهداف خود متمرکز میشن که کل این فرآیند سبب اعتیاد به هدف میشه. افرادی که به چیزی اعتیاد دارن هر کاری رو برای رسیدن به اون انجام میدن حتی اگه بهاش از دست دادن خوشحالی یا زندگی خانوادگیشون باشه .

وضعیت ذهنی متضاد با اعتیاد به هدف شرایطیه که با تمرکز و خلاقیت ایجاد میشه . باید نگرش خود رو خلاقانه عوض کنید . کمی مکث کنید و نفس عمیق بکشید . درنهایت درهم شکستن تله ی موفقیت به معنیه خود آگاهیه . خود آگاهی با تغییر جهت به سمت یک نگرش خلاقانه با انتخاب هاب واقعی در مورد نحوه ی وقت گذروندن شما همراهه.

رها شدن از باورهای محدود کننده به شما این امکان رو میده که دوباره با خودتون ارتباط برقرار کنید .

شما فقط باید از خودتون سوال بپرسید . اولین سوال اینه که شما چه افکاری رو تجربه میکنید ؟ این سوال امکان مجدد ارتباط با خودتون رو میده .

یکی از دلایلی که باعث میشه شما توی تله ی موفقیت گیر بیفتید اینه که ، یک کار ثابت و کسب موفقیت در اون حس امنیت رو در شما به وجود بیاره . اما یک ضرب المثل معروف قدیمی میگه که جای کشتی در لنگرگاه امنه ! اما کشتی برای موندن توی لنگرگاه ساخته نشده . فراتر رفتن از مرز های امنیت به شما کمک میکنه که از تله ی موفقیت رها بشید .

 

اگه حتی یک کارآفرین نیستید باید از طرز فکر کارآفرینی استفاده کنید . اگه صاحب کسب و کار نباشید شاید خودتون رو به عنوان یک کارآفرین در نظر نمیگیرید. اما شاید شما هم بتونید یک کارآفرین بشید . کارآفرین بودن به این معنی نیست که حتما صاحب یک کسب و کار باشید بلکه طرز فکر آن مهم است . این بهترین روش پیشرفت در دنیای امروزه که بتونید از تله ی موفقیت رها بشید .

تله موفقیت
سخن پایانی

پیام کلیدی کتاب اینه که وقتی نگاه عمیق تری به موفقیت میندازیم ، میفهمیم که خیلی پیچیده تر از اونچه که از بیرون به نظر میرسه خواهد بود . پیشرفت زیاد توی کار مشکلات زیادی رو همراهش داره. و میتونه شما رو توی تله ی موفقیت به دام بندازه .

اما با دور شدن از طرز فکر هدف با هر هزینه ای ، میتونید برای خودتون شغلی به وجود بیارید. که با انتظاراتتون سازگارتر باشن .

تله موفقیت

 

آمنه آیتسی-سِلمی

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دلیل بازگشت وجه

X