11 نکته مبتدی برای یادگیری برنامه نویسی پایتون

Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape
  • آواتار کاربرآرزو محمدزادگان
  • 04 مهر, 1400
  • 0 Comments
  • 8 Secs Read

11 نکته مبتدی برای یادگیری برنامه نویسی پایتون

ما بسیار هیجان زده هستیم که تصمیم گرفته‌اید سفر یادگیری پایتون را آغاز کنید! یکی از رایج ترین سوالاتی که از خوانندگان دریافت می‌کنیم این است که “بهترین راه برای یادگیری پایتون چیست؟”

من معتقدم که اولین قدم در یادگیری هر زبان برنامه نویسی این است که مطمئن شوید نحوه یادگیری را درک کرده اید. مسلماً یادگیری نحوه یادگیری مهمترین مهارت در برنامه نویسی کامپیوتر است.

چرا دانستن نحوه یادگیری بسیار مهم است؟ پاسخ ساده است: با تکامل زبان ها، کتابخانه‌ها ایجاد می‌شوند و ابزارها ارتقا می یابند. دانستن نحوه یادگیری برای حفظ این تغییرات و تبدیل شدن به یک برنامه نویس موفق ضروری است.

چرا دانستن نحوه یادگیری بسیار مهم است؟ پاسخ ساده است: با تکامل زبان ها، کتابخانه‌ها ایجاد می‌شوند و ابزارها ارتقا می یابند. دانستن نحوه یادگیری برای حفظ این تغییرات و تبدیل شدن به یک برنامه نویس موفق ضروری است.

در این مقاله، ما چندین استراتژی یادگیری را ارائه می‌دهیم که به شما کمک می‌کند راه خود را برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس پایتون راک استار آغاز کنید!

این نکات را رعایت کنید:

در اینجا نکاتی وجود دارد که به شما کمک می‌کند مفاهیم جدیدی را که به عنوان یک برنامه نویس مبتدی یاد می‌گیرید به کار بگیرید:

نکته شماره 1: کد هر روز

هنگام یادگیری یک زبان جدید، سازگاری بسیار مهم است. توصیه می‌کنیم هر روز متعهد به کدگذاری باشید. شاید باورش سخت باشد، اما حافظه ماهیچه‌ای نقش بسزایی در برنامه نویسی دارد. متعهد شدن برای کدنویسی هر روز واقعاً به توسعه حافظه ماهیچه‌ای کمک می‌کند. اگرچه در ابتدا ممکن است دلهره‌آور به نظر برسد، اما در نظر بگیرید که روزانه با 25 دقیقه کار کوچکی را شروع کرده و راه خود را از آنجا ادامه دهید.

برای اطلاع از نحوه راه اندازی و همچنین تمرینات لازم برای شروع، اولین گام با راهنمای پایتون را بررسی کنید.

نکته شماره 2: آن را بنویسید

همانطور که در برنامه خود به عنوان برنامه نویس جدید پیشرفت می کنید، ممکن است فکر کنید که آیا باید یادداشت برداری کنید؟ بله شما باید! در حقیقت، تحقیقات نشان می‌دهد که یادداشت برداری با دست برای حفظ طولانی مدت مفید است. این امر به ویژه برای کسانی که در راستای هدف تبدیل شدن به یک توسعه دهنده تمام وقت تلاش می‌کنند مفید خواهد بود، زیرا بسیاری از مصاحبه‌ها شامل نوشتن کد روی یک تخته سفید است.

 هنگامی که شروع به کار روی پروژه‌ها و برنامه‌های کوچک می‌کنید، نوشتن دستی نیز می‌تواند به شما در برنامه‌ریزی کد شما قبل از انتقال به رایانه کمک کند. اگر بنویسید که کدام توابع وکلاس‌ها را نیاز دارید‌ و همچنین نحوه ارتباط آنها را بنویسید.

نکته شماره 3: تعاملی عمل کنید!

این که آیا برای اولین بار در مورد ساختارهای اصلی داده پایتون (رشته‌ها ، لیست ها ، دیکشنری‌ها و غیره) یاد می‌گیرید یا در حال اشکال‌زدایی یک برنامه هستید، پوسته تعاملی پایتون یکی از بهترین ابزارهای یادگیری شما خواهد بود. ما در این سایت نیز از آن بسیار استفاده می کنیم!

برای استفاده از پوسته تعاملی پایتون (که گاهی اوقات “Python REPL” نیز نامیده می‌شود، (ابتدا مطمئن شوید که پایتون بر روی رایانه شما نصب شده است. ما یک آموزش گام به گام داریم که به شما در انجام این کار کمک می کند. برای فعال کردن پوسته تعاملی پایتون، کافی است پایانه خود را باز کرده و بسته به نصب خود، python یا python3 را اجرا کنید. در اینجا می‌توانید جهت‌های خاص‌تری پیدا کنید.

توجه کنید که ما متد  (above)را فراخوانی کردیم. می‌بینید چه کار می‌کند؟ همه حروف رشته را بزرگ می کند! در این آموزش در مورد “دستکاری رشته ها” در مورد این روشهای داخلی بیشتر یاد بگیرید.

 

نکته 4: استراحت کنید

هنگامی که در حال یادگیری هستید، مهم است که کنار بروید و مفاهیم را جذب کنید. تکنیک پومودورو بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و می‌تواند به شما کمک کند: شما 25 دقیقه کار می کنید، یک استراحت کوتاه می کنید و سپس این کار را تکرار می کنید.

وقفه‌ها به ویژه هنگام اشکال‌زدایی مهم هستند. اگر با یک اشکال برخورد کردید و نمی‌توانید بفهمید که چه چیزی اشتباه است، استراحت کنید. از رایانه خود فاصله بگیرید، قدم بزنید یا با یک دوست گپ بزنید.

در برنامه نویسی، کد شما باید دقیقاً از قوانین یک زبان و منطق پیروی کند، بنابراین حتی از دست دادن یک علامت نقل قول همه چیز را خراب می‌کند. دیدن چیزهای آشنایی که تابحال ندیده‌اید تفاوت بزرگی در کار شما ایجاد می کند.

 

 

نکته شماره 5: تبدیل به یک شکارچی باگ شوید

وقتی صحبت از برخورد باباگ می شود، هنگامی که شروع به نوشتن برنامه‌های پیچیده می‌کنید، اجتناب ناپذیر است که در کد خود با اشکال مواجه خواهید شد. برای همه ما اتفاق می افتد!  اجازه ندهید اشکالات شما را ناامید کنند. در عوض ، این لحظات را با افتخار بپذیرید و خود را یک شکارچی جایزه حشرات بدانید.

هنگام اشکال زدایی، داشتن یک رویکرد روش شناختی مهم است که به شما کمک می کند مکان‌هایی را که در حال خراب شدن هستند پیدا کنید. مرور کد خود به ترتیبی که اجرا می‌شود و مطمئن شدن از عملکرد هر قسمت، راهی عالی برای این کار است.

هنگامی که در مورد وضعیتی که ممکن است در حال خراب شدن باشد ایده‌ای داشته باشید، خط زیر را در  واردات اسکریپت خود وارد کنید (pdb; pdb.set_trace) و آن را اجرا کنید. این روش اشکال زدایی در پایتون است و شما را به حالت تعاملی می برد. اشکال زدایی همچنین می‌تواند از خط فرمان با python -m pdb <my_file.py> اجرا شود.

آن را مشارکتی کنید.

هنگامی که همه چیز شروع به ثابت شدن کرد، یادگیری خود را از طریق همکاری تسریع کنید. در اینجا چند استراتژی وجود دارد که به شما کمک می کند از همکاری با دیگران بیشترین بهره را ببرید.

نکته شماره 6: با دیگران در حال یادگیری باشید

اگرچه ممکن است برنامه نویسی یک فعالیت انفرادی به نظر برسد، اما وقتی با هم کار می‌کنید در واقع بهترین کار را انجام می‌دهید. هنگامی که در حال یادگیری کد نویسی در پایتون هستید بسیار مهم است که از دانش دیگران استفاده کنید. این به شما امکان می‌دهد نکات و ترفندهایی را که در طول راه یاد گرفته‌اید به اشتراک بگذارید. 

اگر کسی را نمی‌شناسید نگران نباشید. راه‌های زیادی برای ملاقات با افرادی که مشتاق یادگیری پایتون هستند وجود دارد! رویدادهای محلی یا Meetups را بیابید یا به PythonistaCafe  بپیوندید، یک انجمن یادگیری همتا به همتا برای علاقه مندان به پایتون مانند شما!

نکته شماره 7: تدریس کنید

گفته می‌شود که بهترین راه برای یادگیری چیزی، آموزش آن است. این امر در یادگیری پایتون صدق می‌کند. روش‌های زیادی برای انجام این کار وجود دارد: تخته سفید با دیگر دوستداران پایتون، نوشتن پست‌های وبلاگ که مفاهیم تازه آموخته شده را توضیح می‌دهد ، فیلم هایی را ضبط می کنید که در آنها چیزی را که آموخته اید توضیح می‌دهید، یا به سادگی در رایانه با خود صحبت می‌کنید. هر یک از این استراتژی ها درک شما را قوی‌تر می‌کند و همچنین شکاف‌هایی را در درک شما نشان می‌دهد.

نکته شماره 8: برنامه جفت شدن

برنامه نویسی جفت، تکنیکی است که شامل دو توسعه دهنده است که در یک ایستگاه کاری برای انجام یک وظیفه، کار می‌کنند.  این دو توسعه دهنده بین “راننده” و “ناوبر” تغییر وظیفه می‌دهند. “راننده” کد را می‌نویسد، در حالی که “ناوبر” به حل مشکل کمک می‌کند و کد را هنگام نوشتن بررسی می‌کند. مرتباً تعویض کنید تا از مزایای هر دو طرف استفاده کنید.

برنامه نویسی جفت مزایای زیادی دارد: به شما این فرصت را می‌دهد که نه تنها از شخصی بخواهید کد شما را مرور کند، بلکه ببینید چگونه شخص دیگری در مورد مشکل فکر می کند. قرارگرفتن در معرض ایده‌ها و طرز تفکر متعدد به شما در حل مشکلات در زمانی که به تنهایی کدنوشتن برگشتید، کمک می‌کند.

نکته شماره 9: سوالات "خوب" بپرسید

مردم همیشه می‌گویند چیزی به عنوان سوال بد وجود ندارد، اما وقتی صحبت از برنامه نویسی می‌شود، ممکن است سوالی را بد بپرسیم. زمانی که برای حل مشکلی از کسی درخواست کمک می‌کند که در زمینه‌ی آن مشکل اطلاعات کمی دارد یا اصلا ارتباطی به آن ندارد بهتر با پیروی از این مخفف سؤالات خوبی بپرسید: 

G: در مورد آنچه سعی می کنید انجام دهید، به طور واضح مشکل را توضیح دهید.

O:  مواردی را که قبلاً سعی کرده‌اید مشکل را برطرف کنید، بیان کنید.

O: بهترین حدس خود را در مورد مشکل احتمالی ارائه دهید. این  شخصی را که به شما کمک می کند یاری می‌کند تا نه تنها بداند که در چه فکری هستید، بلکه متوجه شود که شما به تنهایی راه‌حل‌هایی را انجام داده‌اید

D: نمایشی از آنچه در حال رخ دادن است. شامل کد، پیام خطای ردیابی و توضیحی درباره مراحل انجام شده که منجر به خطا شده است، باشد. به این ترتیب، فرد کمک کننده مجبور نیست سعی کند موضوع را دوباره ایجاد کند.

سوالات خوب می‌توانند صرفه‌جویی در زمان باشند. حذف از هر یک از این مراحل می تواند منجر به گفتگوهای رفت و برگشتی که ممکن است باعث به درگیری شود، خواهد ش.  به عنوان یک مبتدی، می‌خواهید مطمئن شوید که سؤالات خوبی را مطرح می‌کنید تا بتوانید فرایند تفکر خود را بیان کنید و افرادی که به شما کمک می کنند از ادامه کمک به شما خوشحال شوند.

چیزی بساز

اگر نگوییم همه اما اکثر توسعه دهندگان پایتون که با آنها صحبت می‌کنید، به شما می‌گویند که برای یادگیری پایتون  باید با انجام این کار یاد بگیرید. انجام تمرینات فقط می‌تواند شما را تا اینجا پیش ببرد: با ساختن بیشترین چیزها را یاد می گیرید.

نکته شماره 10: ساختن چیزی، هر چیزی

برای مبتدیان، تمرینات کوچک زیادی وجود دارد که واقعاً به شما کمک می‌کند با پایتون اعتماد به نفس داشته باشید و همچنین حافظه ماهیچه‌ای را که در بالا صحبت کردیم تقویت کند. هنگامی که به ساختارهای اصلی داده (رشته‌ها ، لیست‌ها ، فرهنگ لغت ها ، مجموعه‌ها، )برنامه نویسی شی‌گرا و کلاس‌های نوشتاری آشنایی کامل دارید، وقت آن است که شروع به ساخت کنید!

در واقع مهم نیست که چه چیزی می‌سازید مهم این است که چیزی بسازید.  سفر ساختمان واقعاً چیزی است که بیشتر به شما آموزش می‌دهد. تنها با خواندن مقالات و دوره‌های Real Python می‌توانید چیزهای زیادی بیاموزید. زمانی که یک پروژه ایجاد می‌کنید بیشترین چیزها را از پایتون یاد خواهید گرفت. ایراداتی که رفع می‌کنید چیزهای زیادی به شما خواهد آموخت.

 لیست های زیادی با ایده‌هایی برای پروژه‌های مبتدی پایتون وجود دارد. در اینجا ایده‌هایی برای شروع وجود دارد:

بازی حدس زدن اعداد

برنامه ماشین حساب ساده

شبیه ساز رول تاس

سرویس اطلاع رسانی قیمت بیت کوین

اگر برای شما مشکل است که با پروژه‌های تمرینی پایتون کار کنید، این ویدیو را تماشا کنید.  این یک استراتژی را ارائه می‌دهد که می‌توانید از آن برای ایجاد هزاران ایده پروژه در هر زمان که احساس می‌کنید گیر کرده‌اید استفاده کنید.

نکته شماره 11: کمک به منبع باز

در مدل منبع باز، کد منبع نرم افزار به صورت عمومی در دسترس است و هر کس می تواند همکاری کند. بسیاری از کتابخانه‌های پایتون وجود دارد که پروژه‌های منبع باز هستند و مشارکت می‌کنند. علاوه بر این، بسیاری از شرکت‌ها پروژه‌های منبع باز منتشر می‌کنند. این بدان معناست که می-توانید با کدی که مهندسان شاغل در این شرکت‌ها نوشته و تولید کرده‌اند کار کنید.

 مشارکت در یک پروژه پایتون منبع باز یک راه عالی برای ایجاد تجربیات یادگیری بسیار ارزشمند است. فرض کنید شما تصمیم دارید درخواست رفع اشکال را ارسال کنید: یک “درخواست کشش” ارسال می‌کنید تا رفع مشکل شما در کد وصله شود.

در مرحله بعد، مدیران پروژه با ارائه نظرات و پیشنهادات، کار شما را بررسی می‌کنند. این به شما این امکان را می‌دهد که بهترین شیوه‌های برنامه نویسی پایتون و همچنین ارتباط با توسعه دهندگان دیگر را بیاموزید.

جلو بروید و یاد بگیرید!

اکنون که این استراتژی‌ها را برای یادگیری در اختیار دارید، آماده هستید تا سفر یادگیری پایتون خود را آغاز کنید! در اینجا نقشه راه مبتدیان پایتون برای یادگیری را بیابید! اما همچنین دوره پایتون مبتدی را ارائه می-دهیم که از مثال‌های جالب برای یادگیری برنامه نویسی و توسعه وب استفاده می کند.

برنامه نویسی مبارک

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دلیل بازگشت وجه

X